19 Mayıs 2016 Perşembe

Biryaş Pastası

Merhaba:)
Bundan sonra blog yazılarımda sizlerle pastacılık deneyimleri ve pasta yapım tekniklerini paylaşmaya karar verdim. Belki benim gibi gönlünü pasta işine kaptıran arkadaşlara yardımcı olur. 
Öncelikle size küçük bir özgeçmiş yapmak istiyorum. Ben 10 yıl kadar pastane işletmeciliği yapan ailem nedeniyle imalathane de baya bir gözlem yapan bir birey oldum. Sürekli kendimi ustalarımızı izlerken bulurdum. Büyüdükçe ufak ufak benim elimde işin içine girmeye başladı. Derken kendimi MSA da buldum. Profesyonel pastacılık ve ekmekçilik kursuna katıldım. MSA nın bana çok faydası olduğunu söyleyemem. Çünkü ben işin butik pastacılık kısmıyla daha çok ilgileniyordum. Şeker hamuru işine ilk kurabiye işi ile adım attım ardından pasta ve cupcakeler takip etti. Yapa yapa elim baya gelişmeye başladı. İşte burdayım:) 
Aşağıdaki pasta biryaş konseptine uygun mint yeşilinde hazırlandı. Pasta tasarımı bana ait değildir. Başla bir pastacı arkadaşımızın modeli üzerinde renk değişiklikleri yaparak tekrardan tasarladık.Gelelim yapım tekniklerine şeker hamurunda mint yeşili turkuaz-beyaz-yeşilin karıştırılması ile elde ediliyor. Pastanın kenar detayını ise çapraz baklava desenim ile küçük izler yapıp kenarını tırtıklı aparatım ile geçip birleşme noktalarına aynı hamur ile minik yuvarlaklar yapdım. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar